Cele i działalność

Dalekowschodnie Koło Naukowe UJ

jest organizacją skupiającą studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zainteresowanych tematyką dalekowschodnią.

Koło działa przy Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Opiekunem naukowym jest dr Joanna Wardęga.

Wśród celów organizacji jest m.in. rozwijanie zainteresowań naukowych studentów, prowadzenie badań z szeroko pojętej kultury Dalekiego Wschodu, integracja środowiska studenckiego oraz popularyzacja wiedzy z zakresu tematyki dalekowschodniej poza murami uniwersyteckimi. Szeroki profil działalności sprawia, że wśród członków można znaleźć osoby zainteresowane różnymi dziedzinami nauki: kulturoznawstwem, historią, antropologią, socjologią czy politologią, realizujących się badając społeczeństwa, kultury i państwa znajdujące się w trzech dużych obszarach geograficznych: w Azji Południowej, Południowo-Wschodniej i Wschodniej.

DKN UJ prowadzi swoją działalność poprzez stałe sekcje tematyczne oraz tymczasowe zespoły zadaniowe.
Sekcje tematyczne można podzielić na zajmujące się konkretnym obszarem geograficznym bądź wyspecjalizowaną tematyką.

Obecnie działające sekcje to:

• Sekcja Indii i Azji Południowej;
  • Sekcja Japońska;
  • Sekcja Chińska;
  • oraz Sekcja Koreańska.

W ramach różnych sekcji oraz działań ogólnokołowych są organizowane również wydarzenia planszówkowe, kinematograficzne czy integracyjne.

Najciekawsze inicjatywy Koła w ostatnim czasie to:

• coroczny Festiwal Studiów Azjatyckich organizowany przez kilka zazwyczaj majowych dni w naszym instytucie;
  • coroczna Ogólnopolska Konferencja Naukowa "NEOAzja", która doczekała się już dziesięciu edycji;
  • konferencje Sekcji Japońskiej dotyczące różnych zagadnień, głównie historycznych i kulturowych m.in. „Ciemna strona Japonii" czy „Mężczyzna w Japonii";
  • konferencje Sekcji Chińskiej dotyczące najnowszej historii i polityki Chin, m.in. „Chińskie konflikty polityczno-gospodarcze od upadku dynastii Qing";
  • konferencje Sekcji Indii i Azji Południowo-Wschodniej, m.in. „Azja Południowo-Wschodnia w kręgu kolonialnym";
  • spotkania językowe sekcji: chińskie, japońskie i koreańskie;
  • cykl spotkań „What's Up, Korea!";
  • cykliczne warsztaty gry shogi oraz wieczory gier dalekowschodnich;
  • publikacja recenzowanej monografii "Zeszyty Dalekowschodnie";
  • pokazy filmowe oraz slajdowiska dotyczące różnych obszarów Dalekiego Wschodu;
  • pokazy filmowe wraz z prelekcjami.

Istotną częścią działalności jest organizowanie szkoleń i wyjazdów integracyjnych dla członków Koła, m.in. w Książu Wielkim, a także pomoc przy różnego rodzaju corocznych wydarzeniach kulturalnych takich jak Festiwal Nauki czy Festiwal Studiów Azjatyckich.

DKN UJ współpracuje z kilkoma partnerami, m.in. Instytutem Konfucjusza w Krakowie, Stowarzyszeniem „Closer to Asia", Kołem Naukowym Indologów UJ, Stowarzyszeniem Polsko-Indonezyjskim "Sahabat", stowarzyszeniem AEGEE oraz wieloma kołami naukowymi krakowskich, polskich oraz zagranicznych uczelni.